Podpri program

VABLJENI V REHABILITACIJSKI PROGRAM

Brezplačno in vedno na voljo

»Nisem pričakovala, da bo tako pomagalo.«

Tvoja življenjska doza!

Podpri program in pomagaj bolnikom nazaj v življenje

Program, ki te vrne v življenje

Program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja izvaja Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, v partnerstvu z Združenjem hematologov Slovenije in sodelovanju s strokovnjaki za rehabilitacijo, sofinancira pa ga Ministrstvo za zdravje.

Namenjen je bolnikom z levkemijo, limfomom, diseminiranim plazmocitomom in drugimi oblikami krvnih rakov v času življenja z boleznijo, aktivnega zdravljenja, ali po njem ter bolnikom po presaditvi krvotvornih matičnih celic. Celostna rehabilitacija traja šest mesecev in vključuje tri nosilne module: fizikalno - gibalni, prehranski in psihološki modul. Aktivna udeležba v programu bolnikom pomaga blažiti neželene učinke napornega zdravljenja, izboljša njegovo učinkovitost, omogoča hitrejše okrevanje in boljšo kakovost življenja ter hitrejšo in lažjo vrnitev nazaj v socialno, delovno in izobraževalno okolje. Skupinske in individualne delavnice, posvetovalnice in telesne vadbe izvajajo izkušeni specialisti internisti hematologi, klinični psihologi, klinični dietetiki, fizioterapevti in kineziologi. Celostna rehabilitacija je za bolnike brezplačna in dostopna takrat, ko jo potrebujejo, saj za vključitev v program ni čakalne vrste.

Spoznaj izvajalce

Spoznajte dneve v programu

Polletni program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja sestavljajo gibalno - fizikalni, prehranski in psihosocialni modul, ki ob redni in aktivni udeležbi uporabnikom zagotavljajo napredek, redno sodelovanje s strokovnjaki in druženje z ostalimi sodelujočimi s podobnimi izkušnjami. To uporabnike opogumlja in budi občutek, da v težavah niso sami, kar blagodejno vpliva na njihovo splošno počutje ter na potek zdravljenja in okrevanja.

Bolnika s potekom rehabilitacijskega programa, urnikom in sodelujočimi strokovnjaki pred vključitvijo seznani koordinatorka programa iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L. Uporabnik izpolni pristopno izjavo in prehranski vprašalnik, na podlagi katerega klinična dietetičarka pripravi oceno njegovega prehranskega stanja, nato se še isti teden vključi v rehabilitacijske aktivnosti. Na začetku programa ima uporabnik tudi individualno uvodno srečanje s specialistom internistom hematologom, kasneje, v času trajanja programa, pa tudi skupinsko hematološko posvetovalnico.

Uporabniki programa imajo znotraj gibalno - fizikalnega modula vsak teden na voljo telesno vadbo z fizioterapevtko in/ali kineziologom. Po zaključenem rehabilitacijskem programu uporabniki pridobijo na fizični zmogljivosti, mišični masi rok in nog ter gibljivosti. Psihosocialni modul izvajajo psihologinje z dolgoletno klinično prakso. Uporabnikom so na voljo redne mesečne skupinske posvetovalnice, po potrebi pa tudi individualni razgovori s psihologinjo. V okviru prehranskega modula imajo uporabniki po uvodnem individualnem prehranskem presejanju vsak mesec prehranske posvetovalnice s klinično dietetičarko. Večina uporabnikov po zaključenem polletnem rehabilitacijskem programu praviloma ohrani ali izboljša svoje prehransko stanje.



Aleš Čerin, uporabnik programa, nam je zaupal svoj vpogled v module.

Razišči gibalno-fizikalni modul
Vodita maja Ogrinec, dipl. fizioterapevtka in Uroš Kožar dipl. kineziolog
Razišči
Razišči prehranski modul
Vodi Urška Jelenko, klinična dietetičarka
Razišči
Razišči psihosocialni modul
Vodita dr. Vesna Radonjić Miholič, spec. klinične psihologije in asist. Sanja Roškar, mag. psihologije
Razišči

Kako se vključim?

Program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja je namenjen bolnikom z levkemijo, limfomom, diseminiranim plazmocitomom, mielodisplastičnim sindromom in drugimi oblikami krvnih rakov. Izvajamo ga v času aktivnega zdravljenja, po zdravljenju, pri življenju z boleznijo, primeren je tudi za bolnike po presaditvi krvotvornih matičnih celic, ki se soočajo s posledicami bolezni in napornega zdravljenja. Prav tako se v program lahko vključijo bolniki, ki niso v procesu zdravljenja, a imajo določene gibalne, prehranske ali psihosocialne težave.

O vključitvi v program lahko bolnika obvesti lečeči hematolog, onkolog, medicinska sestra ali Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, ki je izvajalec programa. Pobuda je dobrodošla tudi s strani bolnikov ali njihovih svojcev, zato se lahko po posvetu s svojim zdravnikom v program prijavite tudi sami.

Program je za uporabnike brezplačen. Več informacij o možnosti vključitve in izvedbi programa celostne rehabilitacije dobite na telefonski številki 040-524-366 ali elektronskem naslovu info@limfom-levkemija.org

Vključi se

»NISEM PRIČAKOVALA, DA BO TAKO POMAGALO«

Damir

Vaš program sem slučajno zasledil na spletu, to je bil čas, ko sem končal s kemoterapijami. Bil sem psiho - fizično čisto sesut in sem se vprašal, kaj zdaj?

Moja onkologinja mi je po 4. ciklu kemoterapij dejala: »Zdaj pa nazaj v normalno življenje«. Vprašal sem se, kako? Zelo sem vesel, da sem vas našel na spletu in vzpostavil kontakt. Na samem začetku sem bil skeptičen, nisem bil prepričan, če je to zame. Izkazalo se je, da je! Vsak izmed vaših modulov mi je bil, vsak na svoj način, všeč. Zato vsakomur svetujem: samo brez zadržkov! Najraje pa sem imel prehranski modul, tudi kineziološka vadba je bila super, veliko pa sem vaje delal tudi sam. Tudi sami udeleženci, njihove izkušnje, mnenja, izpovedi so mi bile v veliko pomoč. Za mano je sedemnajst mesecev, življenjsko obdobje polno vzponov in padcev, vendar tudi zelo lepih trenutkov. Naslednji teden začnem s službo in mislim, da sem na to tudi pripravljen. Vaš program bi svetoval vsakemu, s podobno izkušnjo, kot je bila moja.

Klara

Z največjim zadovoljstvom povem, da mi sodelovanje v programu veliko pomeni. Izreden doprinos je zame fizioterapevska in kineziloška vadba. Organizirani seminarji in razgovori so izjemni. Skratka, vse to me je ponovno aktiviralo v dejavnosti, ki sem jih pred boleznijo lahko opravljala in največ šteje dejstvo, da starejši nismo le številke. Vsem, ki ste v društvu vključeni, čast in hvala!

Špela

V rehabilitacijski program sem se vključila kmalu po zaključenem zdravljenju. Utrujena od boja in v strahu pred prihodnostjo. Ali mi bo uspelo? Rehabilitacijski program ima za nas bolnike zelo velik pomen. Po zaključenem zdravljenju smo bolniki prepuščeni sami sebi oz. smo "vrženi" v razburkano morje, kjer se mora vsak znajti po svoje. In tu nastopi vaš velik pomen. Meni osebno predstavljate nek svetilnik, ki mi kaže pravo pot nazaj k zdravju in vrnitev v normalno življenje. Med vami sem spoznala, da v tem razburkanem morju nisem sama. Veliko nas je. Če bodo (so) zmogli oni, potem bom zmogla tudi jaz. Čudovito je, ko začutiš, da je nekomu res mar za tebe. Bolniki pri vas nismo le številke, smo ljudje. Vaša predanost delu, prijaznost, sočutje, pripravljenost pomagati se začuti povsod. Postali smo eno. Tekom rehabilitacije sem spoznala veliko novih ljudi in spoznanj. Brez vas tega ne bi bilo. Zato težko izberem, kaj mi je najbolj všeč. Vsi izvajalci programov se trudijo maksimalno. Vsak na svojem področju. Če že moram, potem bi sama izpostavila psihološko posvetovalnico in go. Vesno Radonjić Miholič. Kot vemo, človek ni le telo, je tudi duša-misel. Zdravniki so nam pozdravili telesa. Gospa Vesna pa nam zna vedno znova vliti upanje in novih moči, ki jih potrebujemo, ko se srečujemo z nepovabljenim gostom. Naučila nas je, da si znamo reči:" Še ne zmorem, ampak bom!" Da se zavedamo, če je prisotna senca, potem mora biti tudi sonce. Torej nikoli ne obupaj in soborec moj Carpe diem!

Ajda

Program rehabilitacije se mi zdi pomemben, ker nudi oporo tudi v času, ko je zdravljenje uradno že zaključeno. Posebno všeč mi je psihološki modul, kjer skupaj z ostalimi udeleženci soustvarjamo varen prostor za odkrit pogovor. Ta nam omogoča, da si podelimo različne vidike življenja z rakom/ po raku - tudi oz. predvsem tiste, ki jih naši bližnji (na srečo) ne razumejo. Tako se lahko skozi zgodbe in raznolike izkušnje marsičesa naučimo, drug drugega bodrimo in si s tem najbolj pomagamo na poti nazaj v "normalno" življenje.

Naši strokovnjaki

Prof. dr. Samo Zver, dr. med., spec. internist in hematolog, predstojnik Kliničnega odd. za hematologijo UKC LJ
Doc. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med., spec. internistka in hematologinja na Kliničnem odd. za hematologijo UKC LJ in strokovna vodja pilotnega programa celostne rehabilitacije
Dr. Matevž Škerget, dr. med., spec. internist in hematolog na Kliničnem odd. za hematologijo UKC LJ, predsednik Združenja hematologov Slovenije
Maja Ogrinec, diplomirana fizioterapevtka na Kliničnem odd. za hemtologijo UKC LJ
Uroš Kožar, kineziolog iz kineziološkega centra KinVital
Denis Mastnak Mlakar, specialistka klinične dietetike in dipl. medicinska sestra z odd. za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu LJ
Nina Erjavec Merklin, mag. psihologije
asist. Sanja Roškar, mag. psihologije
Urška Jelenko, klinična dietetičarka
Eva Justin, klinična dietetičarka

Imate vprašanje?

Delite z nami svoja vprašanja, nejasnosti, morda negotovosti. Potrudili se bomo, da vam zagotovimo podporo in odgovore, ki jih potrebujete. Za pogovor in dodatne informacije smo dosegljivi na telefonu 040 - 524 - 366 ali na elektronskem naslovu: info@limfom-levkemija.org

Najpogostejša vprašanja in odgovore si lahko preberete v nadaljevanju:

  1. Za katere bolnike je rehabilitacija primerna? Program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja je namenjen bolnikom z levkemijo, limfomom, diseminiranim plazmocitomom, mielodisplastičnim sindromom in drugimi oblikami krvnih rakov.
  2. Zakaj je celostna rehabilitacija zame koristna? Aktivna udeležba v programu celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki bolnikom pomaga blažiti neželene učinke napornega zdravljenja, izboljša njegovo učinkovitost, omogoča hitrejše okrevanje, boljšo kakovost življenja ter hitrejšo in lažjo vrnitev nazaj v socialno, delovno in izobraževalno okolje. Neodvisna analiza podatkov prvih 40 uporabnikov programa celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja, ki so jo leta 2019 opravili na Inštitutu za biostatistiko in medicinsko informatiko Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, je pokazala, da imajo vsi trije moduli merljivo pozitivne učinke na uporabnike programa. Uporabniki, ki so program zaključili, pa povedo, da je bila spodbuda sodelujočih v programu rehabilitacije velikega pomena na začetku njihovega okrevanja in mnogi med njimi so v okviru programa sklenili tudi trajna prijateljstva.
  3. Kje in kdaj poteka program celostne rehabilitacije? Zaradi ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom vse aktivnosti programa trenutno potekajo online, prek platforme Zoom. Uporabnike programa, ki niso računalniško vešči, lahko individualno usposobimo za uporabo potrebnih spletnih orodij, če le imajo računalnik ali pametni telefon in neoviran dostop do svetovnega spleta.

    Ko bodo epidemiološke razmere dopuščale, bomo aktivnosti spet nadaljevali v živo v Ljubljani in Mariboru, a bomo hkrati ohranili tudi online izvedbo programa, ki omogoča, da se v program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki vključijo uporabniki iz vse države.

    Fizioterapevtska vadba sicer poteka vsak torek ob 15. uri, kineziološka vadba pa vsak četrtek ob 10. uri. Posvetovalnice s psihologinjo so na urniku enkrat mesečno, navadno ob ponedeljkih ob 17. uri, prehranske posvetovalnice prav tako potekajo enkrat na mesec, ob sredah ob 17. uri.

    Za individualne posvete s strokovnjaki se dogovorimo sproti. Strokovnjaki presodijo potrebo po individualnem posvetu.
  4. Kdaj se lahko vključim v program? V program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja se lahko vključijo bolniki v času aktivnega zdravljenja, po zdravljenju, v času življenja z boleznijo, primeren je tudi za bolnike po presaditvi krvotvornih matičnih celic, ki se soočajo s posledicami bolezni in napornega zdravljenja. Prav tako se v program lahko vključijo bolniki, ki niso v procesu zdravljenja, a imajo določene fizične ali psiho -fizične težave. O programu celostne rehabilitacije bolnike obvestijo lečeči hematolog, onkolog ali medicinska sestra. Za vključitev v program celostne rehabilitacije se lahko na pobudo svojcev ali članov našega združenja odloči tudi bolnik sam, a se mora o tem predhodno posvetovati s svojim zdravnikom.
  5. Kako poteka postopek prijave v program? Vse informacije o poteku, pogojih za vključitev in postopku vključitve v program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja dobite vsak delovni dan med 8. in 16. uro na telefonski številki 040-524-366 ali na elektronskem naslovu info@limfom-levkemija.org.
Vključi se

Podprite program in pomagajte bolnikom nazaj v življenje

Tudi program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja potrebuje svojo »življenjsko dozo«. Program je za bolnike povsem brezplačen, saj ga delno sofinancira Ministrstvo za zdravje, preostala sredstva pa Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, pridobiva s pomočjo donacij podjetij in posameznikov.

Zato vljudno vabljeni, da s svojo »finančno dozo« podprete delovanje programa celostne rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja in bolnikom s krvnimi raki pomagate nazaj v življenje.

Vaša »življenjska doza«, ki pomaga živeti programu rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja, je lahko:

donirajte prek TRR

SI56 0205 6025 6928 596
Koda namena: CHAR

SMS ZDRAV5 ali ZDRAV10 na 1919

donirajte
5 € za program

Pravila in pogoji uporabe storitve:
Telekom 1 Telekom 2 Telemach T2 A1
namenite 1% dohodnine

limfom-levkemija.org

Program sofinancira Ministrstvo za zdravje

Spletno mesto za namen izboljšave delovanja uporablja piškotke. S klikom na "V redu" se strinjate, da lahko uporabljamo vse sklope piškotkov. Če želite, lahko posamezne sklope izberete tukaj.   V redu